This is my more organic menu, the estimated cost is $150, which may be less than that after I do my bulk shopping. I plan to make my bulk products last at least 6 months.
The first two weeks:
Menu for Feb 8- 14 Organic eating
Tuesday:
Breakfast: Smoothie with hemp seeds
Lunch: Tuna in a pita with veggies
Dinner: Black bean taco’s
Wednesday:
Breakfast: Whole grain bagel with egg and cheese
Lunch: Salad with lots of nuts/ organic dressing
Dinner: Crock pot sweet and sour chicken
Thursday:
Breakfast: Granola, yogurt and fruit
Lunch: Organic macaroni
Dinner: Stuffed peppers
Friday:
Breakfast: Organic oatmeal
Lunch: Baked potato
Dinner: Egg drop soup at whole foods
Saturday:
Breakfast: organic cereal
Lunch: Avocado pesto pita
Dinner: Leftovers
Sunday:
Breakfast: Bagel egg sandwich
Lunch: Almond butter and Jelly in a pita/ leftovers
Dinner: Fettuccini shrimp alfredo w/ broccoli and carrots
Monday:
Breakfast: Banana honey Almond butter sand.
Lunch: Leftover soup
Dinner: Fondue
Snack Menu
Trail mix Popcorn
Fruit / smoothie Lara bars
Granola Dried fruit
Nuts/seeds
Avocado/guacamole
Carrots and celery
Fruit leather
Yogurt
Apple sauce
Granola bars
Black bean brownies
Menu for Feb 15- 21 Organic eating
Tuesday:
Breakfast: Smoothie with hemp seeds
Lunch: Tuna in a pita with veggies
Dinner: Sweetish meatballs
Wednesday:
Breakfast: Whole grain bagel with egg and cheese
Lunch: Salad with lots of nuts/ organic dressing
Dinner: Foil wrapped chicken
Thursday:
Breakfast: Granola, yogurt and fruit
Lunch: Organic macaroni
Dinner: veggie soup
Friday:
Breakfast: Organic oatmeal
Lunch: Baked potato
Dinner: Leftovers
Saturday:
Breakfast: organic cereal
Lunch: Avocado pesto pita
Dinner: Shrimp stir fry
Sunday:
Breakfast: Bagel egg sandwich
Lunch: Almond butter and Jelly in a pita
Dinner: Breakfast
Monday:
Breakfast: Banana honey Almond butter sand.
Lunch: Leftover soup
Dinner: Philly cheese steaks
Snack Menu
Trail mix Popcorn
Fruit / smoothie Lara bars
Granola
Nuts/seeds Dried fruit
Avocado/guacamole
Carrots and celery
Fruit leather
Yogurt
Apple sauce
Granola bars Black bean brownies
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Your menu looks great! Thanks for stopping by. I will give you some ideas on how I feed my family of 5 for $80. per week. I don't know how much of this you already do so bear with me.
ReplyDeleteFirst I plan our menu on the sale flyers and my pantry. So if avadacos are on sale you will see sandwiches and gauc, but if they are not I skip them. Staple like tuna I stock up on when on sale and wont buy if it's not. Same goes for fruit and veggies, on sale on the menu otherwise we hold off. beyond that I make a lot of what we eat from scratch - breads, tortilla, bagles, english muffins, granola, yogurt, salad dressings, fruit leathers, apple sauce. I don't know if you do this or have the time, but it is a huge money saver. Making yogurt at home is easy and at least 1/2 the price of buying organic yogurt. Granola is an even bigger savings. I also buy in bulk, garden and freeze and can a lot, and use coupons. Hope this gives you some ideas. Let me know if you have any questions.
Happy and healthy eating!
Elizabeth
Thank you so much Elizabeth. I just decided to start buying my grains and baking stuff in bulk. I do try to make my own of everything. But these tips are really great. We usually get the sales flyers every wednesday, I bet I could use that to make my meals! I will be doing that indefinately!
ReplyDelete